Home > Novinky > Deník z Malawi – 3. část
deticky

Další report z humanitární mise v Malawi…..

Díky tomu, že jsme přivezli z Evropy dost ampulek, pícháme rekordní počty injekcí. Máme jako vždy pacienty všech věkových kategorií, od několikatýdenních miminek až po seniory neznámého věku. Pěšky chodí ze vzdálenosti více než 20 km, paní se sedmitýdenním miminkem přijela na kole 40 km po hrbolaté a velmi prašné cestě.
Máme pocit, že stavů těžké podvýživy, rozsáhlých vředů a dalších velmi zanedbaných stavů vidíme méně než v minulých letech, nepochybně je to pozitivní efekt našich několikaletých projektů v této oblasti, za poslední rok zejména naší nemocnice. Velká část rodin už pěstuje na základě našeho poučení vedle kukuřice i sóju, významný zdroj tak potřebných bílkovin. Životy dětí i dospělých nadále devastuje HIV infekce, samotný pokročilý AIDS však už taky vidíme méně často. Nemocných je tady ale pořád dost a dost. Každý den končíme v nemocnici až po setmění, ale jako vždy s dobrým pocitem. Po celou dobu naší mise fungují dvě registrace pacientů a dvě až tři ordinace, laboratoř a výdejna léků. K tomu je k dispozici část, kde můžeme vážnější stavy hospitalizovat.
Pořád nám chybí tři zavazadla. Jedno je někde mezi Frankfurtem a Johannesburgem, další dvě našel počítačový systém v hlavním městě Zimbabwe Harare. Denně voláme několikrát na letiště v Lilongwe, ale řešení těchto věcí je v Africe dost komplikované. Některých indikačních skupin léků rychle ubývá, snad nám zavazadla s léky dorazí dřív než dojdou úplně. Tady se totiž pořídit nedají. Občas se přece jen v nemocnici objeví více podvyživené děti, zapisujeme si jejich údaje s adresou kvůli další pomoci. Dostávají od nás krásné panenky ušité v Česku, proteinové tyčinky, hračky a další dárky, které je mají potěšit i posloužit jim. Dětem s neurologickým postiženým i jako určitá forma rehabilitace, kterou předvádíme rodičům. Děkujeme vám všem, kteří jste nám je pro děti v Africe věnovali. Mají z toho obrovskou radost.:-)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*